Son Dakika

Gıda Sektöründe İşgücünün Yeterliliğine Dayalı Müfredat Hazırlama Projesi

“Gıda Sektöründe İşgücünün Yeterliliğine Dayalı Müfredat Hazırlama” Projesi ile proje kapsamdaki hedef grupların ve nihai faydalanıcıların en önemli ihtiyacı olan meslek standardı, ulusal yeterlilik ve yeterliliğe dayalı eğitim müfredatı oluşturulmuştur.

Projenin hedef grupları, Proje başvuru sahibi Öz Gıda-İş Sendikasına üye ÜLKER Bisküvi Sanayi A.Ş., ÜLKER Çikolata Sanayi A.Ş.,  Besler Gıda ve Kimya Sanayi ve  A.Ş. , UNO UNMAŞ AŞ  ve Istanbul Halk Ekmek işletmelerinde çalışan 10.000 gıda işçisidir. Ayrıca projenin birinci ortağı olan Ankara Zeynep Salih Alp Kız Teknik ve Meslek Lisesi Gıda Teknolojisi bölümünde görev yapan 7 eğitmen,100 öğrenci,  projenin ikinci ortağı olan  İstanbul Selçuk Kız Teknik ve Meslek Lisesi Gıda Teknolojisi bölümünde görev yapan 6 eğitmen, 80 öğrenci ile  proje kapsamında oluşturulmuş olan 25 kişilik Gıda Sektöründe Standart, Yeterlilik ve Eğitim Modülü Hazırlama Komitesi üyeleri proje hedef grubunu oluşturmuştur.

Projenin ikinci hedef grubu, aynı zamanda projenin ortakları olan eğitim kurumlarıdır. Söz konusu eğitim kurumları Ankara Zeynep Salih Alp Kız Teknik ve Meslek Lisesi ve İstanbul Selçuk Kız Teknik ve Meslek Lisesidir. Söz konusu Eğitim merkezlerinde Gıda Teknolojisi bölümünde sektördeki mesleklerin yeterliliğine dayalı eğitim müfredatı, eğitim programı ve eğitim modülleri uygulanmamaktadır. Dolayısıyla hali hazırda uygulanan eğitim modeli, iş gücü piyasasının dolayısıyla işletmelerin ihtiyacını karşılamamaktadır.

Proje ortağı olan Ankara Zeynep Salih Alp Kız Teknik ve Meslek Lisesi Gıda Teknolojisi Bölümünde 7 eğitmen ve bu bölüme devam eden 100 öğrencisi bulunmaktadır. Projenin diğer ortağı olan İstanbul Selçuk Kız Teknik ve Meslek Lisesi Gıda Teknolojisi Bölümünde 6 eğitmen ve bu bölüme devam eden 80 öğrenci bulunmaktadır. Bu okullardan mezun ve mezun olacak öğrenciler projenin birinci hedef grubundaki işletmelerin potansiyel iş gücüdür. Dolayısıyla bu okullarda eğitimin yeterliliğe dayalı olarak yeniden revize edilmesi büyük bir ihtiyaçtır.

Bu proje ile gıda sektörünün çikolata, bisküvi, katı-sıvı yağ ve ekmek alt dallarında yeterliliğe dayalı eğitim müfredatı, eğitim programı ve eğitim modülleri hazırlanmış olup 40 öğrenci için pilot eğitim çalışması gerçekleştirilmiştir.. Bu çalışmalar ile söz konusu okulların yeterliliğe dayalı eğitim programı hazırlanması ve uygulanmasında teknik kapasiteleri geliştirilmiştir.. Ayrıca proje faaliyetleri kapsamında okuldaki branş öğretmenlerine yeterlilik hazırlama ve yeterliliğe dayalı eğitim uygulama konusunda eğitici eğitimi verilmiş ve teknik kapasiteleri daha da arttırılmıştır.

Tüm bu çalışmalar sonucunda genel hedeflerde belirtilen kalite güvencesi sağlanmış bir mesleki eğitimin altyapısı oluşturulmuştur.